ДИМОХОДИ ТА ВЕНТИЛЯЦІЙНІ КАНАЛИ

 

Правильна робота димоходів та вентиляційних каналів впливає на нашу безпеку та здоров`я, адже найбільшу кількість отруєнь чадним газом спричиняє саме порушення тяги. Особливо пильними мають бути користувачі газових приладів з відводом продуктів згорання в димоходи - котлів та водонагрівачів.

 

При несправних димоходах та вентканалах (далі ДВК) шкідливі продукти горіння замість того, щоб виводитися назовні, накопичуються в приміщенні. Тож ДВК-система повсякчас має бути цілою та справною. Для цього її треба періодично обстежувати, а у разі необхідності прочищати і ремонтувати.

 

ПЕРІОДИЧНІСТЬ ОБСТЕЖЕННЯ ДВК

 

Димові канали опалювальних печей, ємкісних водонагрівачів для опалення і опалювальних котлів, які працюють сезонно перевіряються один раз на рік, перед початком опалювального сезону. Якщо такі прилади працюють цілий рік – двічі на рік (навесні і восени).

 

Димові канали опалювально-варильних печей - не рідше 1 разу на 6 місяців (навесні і восени).Димоходи із перетином, меншим за перетин димовідвідного патрубка газового приладу мають обслуговуватись щонайменше кожні 2 місяці.

Вентиляційні канали обслуговуються одночасно з димовими.

 

ДИМОХОДИ: СПЕЦИФІКА МАТЕРІАЛУ

 

На періодичність обслуговування ДВК впливає матеріал, з якого виготовлені димоходи:

- періодичність (не рідше ніж) 1 раз на 6 місяців;

 

Димові канали від газових проточних і ємкісних водонагрівачів для гарячого водопостачання та ресторанних плит при цегляних і комбінованих (цегляні та азбестоцементні, цегляні та керамічні) димоходах.

- періодичність  1 раз на рік (перед початком опалювального сезону);

 

Димові канали від газових протічних і ємкісних водонагрівачів для гарячого водопостачання та ресторанних плит при металевих (з товщиною стінки не менше 3 мм), азбестоцементних і гончарних димоходах.

 

ХТО ПРОВОДИТЬ ПЕРЕВІРКУ ТА ПРОЧИСТКУ ДВК

 

Щоб перевірити справність димоходів та вентиляційних каналів, вам необхідно звернутися до спеціалізованої організації, яка має ліцензію та дозвіл Держгірпромнагляду, підготовлений персонал та необхідне обладнання. Таких фахівців ще називають пічниками.

 

Їхня робота - слідкувати, щоб в димоходах і вентиляційних каналах не було засмічень. У разі необхідності фахівці спеціалізованої організації прочищають або ремонтують ДВК, перевіряють щільність і відокремленість, справність оголовків і наявність нормальної тяги спеціальним приладом. Результати перевірки оформляють актом.

 

ПЕРЕВІРКИ ДВК

 

Періодичні перевірки ДВК багатоквартирних будинків спеціалізовані організації заздалегідь погоджують з балансоутримувачем – це може бути ЖЕК або об`єднання співвласників будинку, а в селах - з місцевою владою. Мешканці повідомляються через оголошення. Під час обходу домоволодінь, на вимогу власника житла, пічники мають пред`явити посвідчення.

 

Якщо представник організації, яка здійснювала перевірку виявляє несправність каналів, він має попередити вас під розписку про небезпечність користування газовими приладами, а акт перевірки передати до газового господарства для вжиття відповідних заходів.

 

Власники приватних будинків мають право самостійно перевіряти та прочищати ДВК лише після одержання інструктажу і пам'ятки в спеціалізованій організації. Вона зберігається у власника будинку і пред’являється на вимогу. В зимовий період, не рідше одного разу на місяць, домовласник повинен проводити огляд оголовків димоходів, щоб вчасно запобігти їх обмерзанню і закупорці.

 

ХТО ВІДПОВІДАЛЬНИЙ ЗА СТАН ДВК

 

Правила безпеки систем газопостачання говорять: відповідальність за стан димових та вентиляційних каналів у житлових будинках покладається на керівників житлово-експлуатаційних організацій, у житлових кооперативах - на голову, у приватних будинках - на власників. Щоб акти перевірки були своєчасно надані до газового господарства також дбає власник.

 

Якщо власник будинку ЖЕК - він самостійно організовує і виконує роботу власними силами або залучає сторонні організації. Порядок оплати визначає також ЖЕК.

 

Якщо будинок має іншу форму власності (ОСББ, ЖЕП, ЖБК тощо) цим питанням займається голова об’єднання співвласників будинку.

 

ЯКА РОЛЬ ПАТ «МЕЛІТОПОЛЬГАЗ»

 

Зауважимо, під час планово-технічного обслуговування (ПТО) та інших робіт щодо обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання працівники газового господарства перевіряють не стан димових та вентиляційних каналів, а лише наявність в них тяги. До того ж газове господарство слідкує за своєчасним наданням власниками Актів ДВК.

 

У разі їх відсутності чи отриманні акта з негативним висновком газове господарство може ініціювати відключення споживача від газопостачання. Адже несправність ДВК загрожує виникненням аварійної ситуації та небезпекою отруєння мешканців.

 

ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

 

У будинках, які обладнані приладами  з відводом продуктів згорання в димоходи, не допускається влаштування витяжної вентиляції зі штучним спонуканням (електровитяжка). Біля газових приладів з відводом продуктів згорання в димохід, повинні бути вивішені таблички або нанесені штампи з попереджувальним написом «Перевір тягу». Включаючи газову колонку або опалювальний прилад з відводом продуктів згоряння в димохід необхідно перевірити тягу.

 

Приєднання газового обладнання до димоходів слід передбачати з'єднувальними трубами, виготовленими з покрівельної або оцинкованої сталі товщиною не менше 1,0 мм, гнучкими металевими гофрованими патрубками або уніфікованими елементами, що поставляються в комплекті з обладнанням (ДБН В.2.5.-20-2001 "Газопостачання").